آسانسور هیدرولیک چیست؟

از آسانسورها برای جابه‌جایی افراد و یا حمل بار در ساختمان‌های مسکونی، اداری، درمانی، تجاری و صنعتی استفاده می شود. امروزه به دلیل وجود ساختمان های بلند و گرایش مردم به سمت آپارتمان نشینی وجود آسانسور در ساختمان ها اهمیت بیشتری پیدا کرده است. در بین انواع آسانسور موجود در دنیا دو نوع آسانسور کششی و هیدرولیک بیشتر استفاده را دارند. در ادامه به توضیح آسانسورهای هیدرولیک ، اهیمت و مزایای استفاده از این نوع آسانسورها در آپارتمان ها، ویلاهای شخصی و ساختمان های قدیمی خواهیم پرداخت.

همانطور که گفته شده آسانسورهای هیدرولیک براساس سیستم فنی به دو دسته آسانسورهای کششی و هیدرولیکی تقسیم می شوند. آسانسورهای کششی نوع متداول آسانسورها هستند که در بسیاری از ساختمان ها نصب شده اند و به وسیله جمع شدن سیم بکسل به دور فلکه به سمت بالا و با باز شدن سیم بکسل به سمت پایین حرکت می کند؛آسانسورهای هیدرولیک به کمک جک و پاوریونیت حرکت می کنند که در ادامه به توضیح کامل نحوه عملکرد این نوع آسانسور اشاره شده است.

آسانسور هیدرولیک چیست؟

آسانسورهیدرولیک یا جکی به نوعی از آسانسورها گفته می شود که در آن  نیروی لازم برای جا به جایی کابین آسانسور از حرکت روغن در جک انجام می پذیرد. منظور از هیدرولیک تولید، انتقال و تبدیل نیرو توسط روغن تحت فشار است و به همین دلیل این مدل از آسانسور با نام هیدرولیک یاد می‌شود.آسانسورهای هیدرولیک برای ساختمان‌هایی با تعداد توقف‌های کم یا به عبارتی ساختمان های کوتاه تا شش طبقه مناسب هستند.

 آسانسورهای هیدرولیک حرکت بی صدا، نرم و آرامی دارند و موتور آن ها در زمان حرکت به سمت پایین کاملا خاموش است و هیچ صدایی به گوش نمی رسد. ایمنی بالا، صدای کم و ظاهر زیبا این نوع آسانسورها باعث افزایش نصب و استفاده از آن ها در ویلاها، هتل ها و بیمارستان ها شده است. در کشور های پیشرفته ای چون آمریکا، ژاپن و اروپا در آسانسورهایی با 6 توقف، از آسانسور های هیدرولیکی استفاده می کنند.

از جمله برندهای معتبر آسانسورهای هیدرولیک دردنیا می توان به Start Elevator ایتالیا اشاره کرد.

تصویر بالا آمار نصب آسانسورهای هیدرولیک در 5 سال گذشته در 4 کشور مختلف را نشان می دهد.

انواع جک آسانسور هیدرولیک

آسانسورهای هیدرولیک دارای انواع مختلفی هستند وبهترین روش تقسیم بندی این آسانسورها از نظر اتصال جک به کابین است؛طبق این اصول آسانسورهای هیدرولیک دارای

 • آسانسورهای هیدرولیک جک مستقیم از زیر (Direct Central)

این آسانسورها به آسانسورهای هیدرولیک جک از زیر مستقیم یا 1:1(یک به یک) نیز شناخته می‌شوند؛در آسانسورهای هیدرولیک جک مستقیم از زیر به ازای هر متر باز شدن جک، کابین نیز یک متر جا به جا می‌شود.در واقع جک و پیستون در مرکز ثقل کابین متصل می‌شوند.از این نوع آسانسور برای ساختمان‌هایی با ارتفاعات کم و وزن‌های سنگین استفاده می‌کنند.

برای اطلاعات کامل تر از این نوع آسانسور می‌توانید مقاله “آسانسور هیدرولیک جک مستقیم از زیر” را مطالعه فرمایید.

 • آسانسورهای هیدرولیک جک مستقیم از بغل

جک غیر مستقیم از بغل مناسب برای ساختمان‌هایی با محدودیت حفر چاه عمیق می باشد؛این این نوع جک آسانسورهای هیدرولیک به جک های 1:1 (یک به یک) نیز شناخته می شوند؛این بدان معناست که حرکت جک به ازای یک متر باعث جا به جایی کابین به اندازه 1 متر می‌شود.جک درآسانسورهای مستقیم از بغل به صورت مستقیم در کنار کابین نصب می شود و به این علت ممکن است کابین این نوع آسانسورها کمی کوچک شوند.

برای کسب اطلاعات کامل در رابطه با این نوع جک ها می توانید مقاله “آسانسور هیدرولیک جک مستقیم از بغل” را مطالعه نمایید.

 • آسانسورهای هیدرولیک جک غیرمستقیم از بغل (Indirect)

این نوع جک آسانسور هیدرولیک مناسب برای ساختمان هایی با ارتفاع کم و یا محدویدت فضا هستند؛در این نوع جک به ازای باز شدن هر نیم متر جک کابین آسانسور 1 متر حرکت می کند به همین دلیل به این نوع آسانسورها 1:2(یک به دو) نیز می گویند.در سیستم جک آسانسورهای هیدرولیک جک از بغل از پاراشوت و ترمز های ایمنی استفاده می شود که باعث بالا رفتن ایمنی آسانسور می‌شود.

قطعات آسانسور هیدرولیک

یک آسانسور هیدرولیک همانند سایر آسانسورها از اجزای مختلفی تشکل شده؛از اجزاء و قطعات آسانسورهای هیدرولیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پاوریونیت
 • جک
 • تابلو فرمان
 • ریل
 • مخزن روغن
 • کارسلینگ
 • پایه جک
 • بست جک
 • درب طبقات

برای آشنایی بیشتر با اجزای آسانسور هیدرولیک پیشنهاد می کنیم مقاله قطعات آسانسور هیدرولیک را بخوانید.

فروش قطعات آسانسور هیدرولیک

در بین قطعات آسانسور هیدرولیک، جک و پاوریونیت از اهمیت زیادی برخوردارند و پیشنهاد می شود برای بهره‌مندی از آسانسوری با کیفیت و طول عمر بیشتر از قطعاتی استفاده شود که از جنس و برند مرغوبی برخوردار باشند؛توانا هیدرولیک بهترین مرکز فروش قطعات آسانسور هیدرولیک اصل ایتالیایی در ایران می باشد که نمایندگی اصلی برند استارت الویتور در ایران می باشد که امکان واردات جک و پاوریونیت هیدرولیک خودروبر،صنعتی،خانگی،هوم لیفت و… را برای کاربران در زمان تحریم فراهم می‌کند.

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با برند استارت الویتور و خرید جک و پاوریونیت ایتالیایی کلیک کنید!

 

نحوه عملکرد آسانسورهای هیدرولیک

سیستم و عملکرد این آسانسورها طبق قانون پاسکال است؛یعنی روغن از طریق شلنگ‌های مخصوص از مخزن روغن با کمک پاوریونیت به جک فرستاده می شود،نقش و وظیفه شلنگ ها کنترل صحیح مسیر روغن به سمت جک است. بعد از وارد شدن روغن به جک،جک باز می شود و در اثر این عمل آسانسور به سمت بالا حرکت می کند.

هنگام پایین آمدن روغن های داخل جک به داخل پاوریونیت باز می گردند و با بسته شدن جک آسانسور به سمت پایین حرکت می کند.در حرکت به سمت پایین از نیروی الکتریسیته استفاده نمی شود که این باعث کاهش مصرف انرژی می شود.

فضایی که آسانسور در آن جابجا می‌شود را چاه آسانسور و بخش انتهایی چاه که پایین‌تر از اولین مکان توقف آسانسور است را پیت یا چاهک گفته می شود. پیت به عنوان جان‌پناه در نظر گرفته می‌شود و تجهیزاتی مانند بافر و میکروسوییچ ها در این قسمت قرار می‌گیرند.

موتورخانه که شامل پاور یونیت و سایر تجهیزات است باید در پایین‌ترین جای ممکن قرار گیرد تا فاصله پاور یونیت و جک کمترین مقدار ممکن شود. اتصال پاوریونیت و جک از طریق شلنگ‌های مخصوصی برقرار می‌شود که طولانی شدن آن‌ها بر روی هزینه و استهلاک آسانسور هیدرولیکی موثر است

در این قسمت به طور خلاصه نحوه عملکرد آسانسورهای هیدرولیک توضیح داده شده برای دریافت اطلاعات بیشتر مقاله عملکرد سیستم آسانسورهای هیدرولیک را بخوانید.

نحوه عملکرد آسانسورهای هیدرولیک
نحوه عملکرد آسانسورهای هیدرولیک

کاربردهای مناسب آسانسورهای هیدرولیکی

آسانسورهاي هیدرولیکی روشی مناسب و ایمن  براي انتقال عمودي در ساختمان هاي کم ار تفاع می‌باشد علاوه بر این امکان جابجایی بارهای سنگین با این آسانسورها وجود دارد همچنین استفاده از آسانسورهای پاناروما (آسانسورهایی با نمای شیشه‌ای) زیبایی خاصی به فضا می بخشد. از جمله مکان هایی که می توان از آسانسور هیدرولیک استفاده کرد عبارتند از :

 • ساختمان های مسکونی و اداری کم ترافیک
 • نمایشگاه های ماشین
 • کارخانه صنعتی که نیاز به انتقال بار سبک تا بسیار سنگین دارد .
 • پارکینگ طبقاتی کوچک و بزرگ
 • آسانسورهاي مسافري / باري در فروشگاهها
 • آسانسورهاي خانگی (HOME LIFT)
 • آسانسورهاي پانوراما در هتل ها و مراکز تجاری

برای آشنایی بیشتر با موارد استفاده آسانسورهای هیدرولیک بهتر است مقاله کاربرد آسانسور هیدرولیک را مطالعه کنید.

 

مزایای استفاده از آسانسورهای هیدرولیکی چیست؟

از جمله مزایای آسانسورهای هیدرولیک می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • امنیت بسیار بالا
 • امکان نصب در قسمت بیرونی ساختمان
 • قرار گرفتن متعلقات آسانسور بر روی زمین
 • صرفه جویی در انرژی
 • میزان خرابی قطعات در مقایسه با آسانسور های کششی کمتر است و همین طول عمر آسانسور را افزایش می‌دهد.
 • امکان دسترسی به پشت بام و یا روف گاردن
 • به دلیل انتقال موتور خانه به پایین آهن کشی سبکتری در ساختمان انجام می شود.
 • ظرفیت کابین تا 15 درصد در مقایسه با آسانسور های کششی بیشتر است.
 • امکان جابه جایی بارهای سنگین و فوق سنگین در آسانسورهای هیدرولیک
 • استفاده کمتر از متراژ زمین
 • حرکت نرم و بدون صدا

انوع آسانسور هیدرولیک

آسانسورهای هیدرولیک تنوع متعددی دارند که هر یک از این نوع آسانسورها نحوه نصب؛سیستم فنی،طراحی؛نوع کاربری متفاوتی دارند و با توجه به نوع آسانسور محل نصب مختص به خود دارند؛از پرکاربردترین آسانسورهای هیدرولیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آسانسور خودروبر هیدرولیک

آسانسور هیدرولیک خودروبر نوعی از آسانسورهای هیدرولیکی است که برای جا به جایی خودروبر در منازل،نمایشگاه‌های ماشین،کارخانه‌های خودروسازی و… استفاده می شود.این آسانسور در زیر شاخه آسانسورهای صنعتی قرار می گیرد که امنیت بالا و سیستم فنی پیچیده و قوی دارد و توانایی جا به جایی ماشین هایی با وزن 3 الی 7 تن را دارد.

برای اطلاع در رابطه با ابعاد آسانسور خودروبر هیدرولیک و نحوه نصب مقاله “آسانسور خودروبر هیدرولیک” را مطالعه نمایید.

آسانسور خانگی هیدرولیک

آسانسور خانگی هیدرولیک یا هوم لیفت از محبوب ترین نوع آسانسورهای هیدرولیک هستند که مورد استقبال بسیاری از افرادقرار می‌گیرند امکان نصب هوم لیفت و آسانسورهای خانگی در ساختمان ها و ویلاها با تعداد طبقات کم یکی از ویژگی هاییست که این آسانسور را جزء پرفروش ترین آسانسورهای هیدرولیک تبدیل می کند ؛آسانسورهای خانگی ظاهر و دیزاین زیبایی دارند؛حرکت بی صدا و نرمی دارند و امکان نصب آسانسورهای خانگی در ابعاد مختلف با ظرفیت وزن و تعداد نفرات متفاوت امکان پذیر می باشد.

برای اطلاع از قیمت آسانسور خانگی هیدرولیک و ابعاد هوم لیفت می توانید مقاله “آسانسور خانگی هیدرولیک” را مطالعه نمایید.

انواع موتور آسانسور هیدرولیک

آسانسورهای هیدرولیک داری انواع موتور هستند؛از انواع این موتورها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • موتورهای مستعرق(غوطه‌ور در روغن)

در این نوع موتورها پاوریونیت و  اجزاء موتور درون محفظه‌ای غوطه ور در روغن هستند و برای ساختمان هایی با ارتفاع بالا مناسب اند.

 • موتورهای خشک

این نوع موتورها برای آسانسورهایی با ارتفاع کم مناسب هستند و تنها با مقداری روغن در شلنگ‌ها می‌توانند آسانسور را به حرکت دربیارند.

آیا امکان نصب آسانسور هیدرولیک در تمام مکان ها امکان پذیر است؟

به علت روش های گوناگون نصب آسانسورهای هیدرولیک،امکان نصب این آسانسور در خانه های قدیمی که ملزومات لازم برای قرار گرفتن آسانسور در آنها وجود ندارد،خانه و یا مکان هایی که امکان حفر چاه در آنها وجود ندارد، وجود دارد؛همچنین امکان نصب این آسانسورها در قسمت بیرونی ساختمان نیز امکان پذیر است و این یک امتیاز برای این نوع آسانسورها به حساب می آید.

طراحی و اجرای آسانسور هیدرولیک

طراحی آسانسورهای هیدرولیک با آسانسورهای کششی متفاوت است؛در طراحی آسانسورهای هیدرولیک باید جوانب زیادی مانند فضا،امکان حفر چاه،عمق چاه،نوع خاک و… در نظر گرفت؛طراحی آسانسور هیدرولیک جزء تخصصی ترین مراحل نصب آسانسور است که تنها افراد متجرب و متخصص توانایی این کار را دارند.

در مرحله اول طراحی،طراحان و مدیر پروژه در مکان مورد نظر شما حاضر می‌شوند تا با در نظر گرفتن فضا،بهترین نقشه را برای آسانسور شما در نظر بگیرند.سپس در مراحل بعدی اسکلت آسانسور نصب می شود و در مرحله بعد جک و کابین آسانسور نصب می شود و در مراحل پایانی برق‌کشی‌های لازم صورت می‌گیرد.

ابعاد آسانسور هیدرولیک

آسانسورهای هیدرولیک را می‌توان با توجه به هر مکان و فضایی نصب نمود زیرا این نوع آسانسور در ابعاد متفاوتی وجود دارد که هر فرد می تواند با توجه به فضای مورد نیاز خود و نیاز کاربری خود بهترین انتخاب را داشته باشد.

آسانسورهای هیدرولیک در ابعاد و اندازه هایی مانند:

 • آسانسور هیدرولیک 2 نفره
 • آسانسور هیدرولیک 4 نفره
 • آسانسور هیدرولیک 6 نفره
 • آسانسور هیدرولیک 8 نفره
 • آسانسور هیدرولیک تخت‌بر
 • آسانسور هیدرولیک برانکاردبر
 • آسانسور هیدرولیک ویلچربر

و… موجود و قابل اجرا هستند؛برای اطلاع از اندازه و ابعاد دقیق این نوع آسانسورها می توانید مقاله “ابعاد آسانسور هیدرولیک” را مطالعه فرمایید.

مقایسه آسانسور کششی و هیدرولیک

مهم ترین تفاوت آسانسور کششی و هیدرولیکی در سیستم فنی آنهاست؛در آسانسور هیدرولیک همانطور که گفته شد کابین با نیروی ناشی از پاوریونیت حرکت می‌کند ولی در آسانسور کششی کابین به وسیله سیم بکسل و قرقره حرکت جا به جا می‌شود.همچنین آسانسور کششی و هیدرولیک در موارد زیر نیز باهم تفاوت دارند و شما می‌بایست بهترین آسانسور را برای ساختمان نوساز و قدیمی خود انتخاب کنید؛همچنین آسانسورهای هیدرولیک نسبت به آسانسورهای کششی ظاهر زیباتری دارند و از تکنولوژی جدیدتری در سیستم فنی آن استفاده شده است.

از دیگر تفاوت بین آسانسورهای هیدرولیک و کششی می توان به قیمت این نوع آسانسورها اشاره کرد؛قیمت آسانسورهای هیدرولیک نسبت به آسانسورهای کششی بالاتر بوده اما دوام و طول عمر بالاتری را به کاربر ارائه می دهد.باید این نکته را نیز در نظر داشت که امکان نصب آسانسورهای هیدرولیک در تمام ساختمان ها امکان پذیر نمی باشد و این نوع آسانسورها منع نصب در تعداد طبقات(بیش‌تر از 5 طبقه) دارد و در این موارد باید از آسانسورهای کششی استفاده کرد که برای ساختمان های مرتفع با ترافیک بالا گزینه مناسب‌تری هستند.

 • هزینه تعمیر و سرویس آسانسور
 • هزینه نصب اولیه
 • طول عمر و دوام آسانسور
 • امنیت آسانسور
 • حرکت بی صدا
 • مبزان وزن قابل  تحمل توسط آسانسور

در جدول زیر مقایسه‌ای از آسانسور هیدرولیک و کششی را برای شما گردآوری کرده‌ایم تا انتخاب برای شما آسان‌تر باشد.

نوع آسانسور هزینه سرویس کم هزینه سرویس بالا امنیت بالا تکنولوژی جدیدتر امکان نصب در انواع ساختمان ها انرژی مصرفی کمتر صدای کمتر
آسانسور کششی
آسانسور هیدرولیک

محدودیت های آسانسور هیدرولیک

در کنار تمام ویژگی های خوب آسانسورهای هیدرولیکی باید به محدودیت آن نیز پرداخت اما این محدودیت ها در مقایسه با مزایای آن چندان چشم گیر نیست. از جمله این محدودیت ها :

 • حداکثر سرعت 1 متر بر ثانیه
 • محدودیت استفاده در ارتفاعات بالا(حداکثر30 متر)

قیمت آسانسورهای هیدرولیک

قیمت نصب آسانسورهای هیدرولیک یا جکی با توجه به عوامل متعددی متغیر است؛عواملی که می توانند در قیمت نصب آسانسورهای هیدرولیک تفاوت ایجاد کنند عبارتند از:

 • دستمزد نصاب و کارشناس پروژه
 • هزینه قطعات استفاده شده
 • هزینه سیم کشی
 • هزینه حفر چاه

و…

تعداد طبقاتقیمت(تومان)
خانگی80 الی 150 میلیون تومان
2 طبقه190 الی 350 میلیون تومان
3 طبقه205 الی 370 میلیون تومان
4 طبقه215 الی 390 میلیون تومان

چرا باید از توانا هیدرولیک آسانبر خرید کرد؟

شرکت توانا هیدرولیک آسانبر با سال ها سابقه فعالیت در زمینه طراحی و اجرای آسانسورهای هیدورلیکی، نماینده ی رسمی شرکت Starat Elevator  در ایران می باشد.

مزایای خرید از توانا هیدرولیک آسانبر شامل:

 • مشاوره و طراحی رایگان
 • گارانتی و ضمانت اصل بودن کالا
 • ارائه خدمات پس از فروش
 • تحویل سریع

شما می توانید برای دریافت مشاوره، ثبت سفارش، اطلاع از موجودی و قیمت ها با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید،کارشناسان ما درتوانا هیدرولیک آسانبر پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند.

 

تماس با تواناهیدرولیک آسانبر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در مقاله می خوانیم..

فرم پر کنید تا ما تماس بگیریم!

آخرین مقالات