ابعاد آسانسور هیدرولیک

آسانسور هیدرولیک جز امن‌ترین نوع آسانسورها است که به دلیل احتمال سقوط بسیارکم محبوبیت زیادی دارد، از طرفی امکان استفاده از این نوع آسانسورها در مکان‌هایی که محدودیت فضا برای چاهک و اورهد وجود دارد قابل اجرا است. موضوع مهمی که در زمان خرید این نوع آسانسورها حائز اهمیت است ظرفیت و ابعاد آن است. در ادامه توضیحات لازم برای اندازه و ابعاد استاندارد آسانسورهای هیدرولیکی مسافربر و باربر آورده شده است.

آسانسور هیدرولیک

آسانسور هیدرولیک نسل جدیدتری از آسانسورهای کششی محسوب می شود. در این نوع آسانسورها پاوریونیت با پمپاژ مایع روغنی به افزایش طول جک و در نهایت جابه جایی کابین به سمت بالا کمک می کند. آسانسورهای هیدرولیک انواع مختلفی دارند که در زمان طراحی و اجرا باید به نوع آن ها توجه کرد از جمله: آسانسورهای بدون چاهک، دارای چاهک، روم لس و طنابی.

علاوه بر مورد گفته شده در زمان طراحی آسانسور هیدرولیک باید به ظرفیت اتاقک آسانسور که توان جابه جایی چه مقدار وزن را دارد، جنس کابین، تزئینات کابین و آسانسور، تعداد درب ها، کاربرد آسانسور(جابه‌جایی مسافر یا بار)، تعداد طبقات، میزان مسافتی که آسانسور باید جابه جا شود، ارتفاع اوهد و چاله نیز توجه کرد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه عملکرد این نوع آسانسورها پیشنهاد می کنیم مقاله نحوه عملکرد سیستم های آسانسور هیدرولیک را بخوانید.

تعیین ابعاد آسانسور هیدرولیک

مقدار ظرفیت نامی آسانسور تعیین می‌کند که ابعاد آسانسور هیدرولیک چقدر می‌تواند باشد. برای آن که فضای کافی و امن برای جابجا کردن بارها و افراد فراهم شود لازم است ابعاد آسانسور در بازه مناسب و ایمنی قرار گیرد. بازه مناسب برای کابین آسانسور هیدرولیک را با سه گزینه مشخص می‌کنند:

 1. کمترین سطح کابین
 2. بیشترین سطح کابین
 3. کمترین ارتفاع قابل قبول

پاور یونیت و جک که جزو ابزار آسانسور هستند اثری روی بازه مناسب ابعاد آسانسور هیدرولیک ندارند. به همین صورت نوع آسانسور هیدرولیکی (آسانسور از نوع جک در زیر باشد یا نوع جک از کنار، مستقیم یا غیر مستقیم) هم اثری روی ابعاد آسانسور نخواهد داشت. آنچه در بررسی ابعاد آسانسور هیدرولیک باید در نظر گرفت ظرفیت اسمی آسانسور است.

ظرفیت نامی آسانسور

ظرفیت آسانسور مقدار نامی مشخصی دارد که نشان می‌دهد بیشترین باری که می‌تواند حمل کند چقدر است. در این مقدار، سنگینی لوازم و کابین آسانسور لحاظ نشده است. ظرفیت نامی را با توجه به نوع کاربری بیان می‌کنند؛ به این صورت که اگر آسانسور نفربر باشد تعداد مسافران مجاز را به عنوان ظرفیت اعلام می‌کنند. و اگر کاربرد آسانسور برای حمل بار باشد، ظرفیت آن عددی به کیلوگرم در نظر گرفته می‌شود.

با استانداردهای مختلف، متوسط وزن در نظر گرفته شده برای افراد می‌تواند متفاوت باشد. مثلا برای آسانسور یک نفره متوسط وزن صد کیلو در نظر گرفته می‌شود ولی در برخی دیگر از آسانسورها وزن میانگین برای افراد هفتاد و پنج کیلوگرم برآورد می‌شود. بررسی ابعاد آسانسور هیدرولیکی به ظرفیت نامی آن نیازمند است.

فضای مفید

ابعاد آسانسور هیدرولیک که متناسب با ظرفیت اسمی آن است با در نظر گرفتن نوع کاربری، تعیین می‌شود. برای تعیین آن از محاسبات ترافیک استفاده می‌کنند. جزئیات ساخت و اجرای آسانسور هیدرولیکی توسط موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران منتشر شده است. تعیین ابعاد آسانسور هیدرولیک بستگی به مساحت کف کابین و بلندی کابین دارد که به هر کدام خواهیم پرداخت.

بلندی کابین

استاندارد آسانسور هیدرولیک، بلندی قابل قبول برای اتاق آسانسور را معین کرده‌است. بلندی در ورودی و خود اتاقک حداقل باید صد و نود و پنج سانتی‌متر باشد. چنانچه از وسایل تزیینی در داخل کابین استفاده می‌شود نباید به گونه‌ای باشند که در نقطه‌ای ارتفاع ازین مقدار کمتر شود.

مساحت کاربردی کابین

مساحت مفید اتاقک آسانسور از حاصلضرب طول و عرض کف کابین به دست می‌آید. این مقدار هم وابسته به ظرفیت اسمی است. برای اینکه از آسانسور بیش از ظرفیتش استفاده نشود ابعاد آسانسور هیدرولیک را محدود می‌نمایند. با توجه به ظرفیت اسمی آسانسور مقدار مشخصی را به عنوان حداکثر مساحت کف کابین معرفی می‌کنند و حداقل مقدار مجازی هم برای آن در نظر می‌گیرند.

کار طراح این است که با در نظر گرفتن وضعیت ساختمان و مسائل ایمنی و فنی، طول و عرض کف اتاقک را به شکلی در نظر گیرد که سطح اتاقک در بازه مورد نظر باشد. حداقل و حداکثر سطح کاربردی کابین آسانسور در جداولی از پیش آماده توسط اداره استاندارد ارائه شده‌اند که با رعایت ظرفیت اسمی، مورد استفاده طراحان قرار می‌گیرند و با مرجعیت جداول، ابعاد آسانسور هیدرولیک تعیین می‌شود.

ظرفیت انواع آسانسورهای هیدرولیک

 • ظرفیت آسانسور دو نفره

آسانسورهای دو نفره بهترین گزینه برای خانه های 2 تا 4 طبقه است.این آسانسورها تحمل وزن تا 204 کیلوگرم وزن را دارند.فضای لازم جهت تعبیه این 66 سانتی متر است.

 • ظرفیت آسانسور چهار نفره

برای آسانسور هیدرولیکی چهار نفره، ظرفیت نامی سیصد کیلوگرم در نظر گرفته شده است. و ابعاد مساحت اتاقک آن باید بین 0.79 تا 0.90 مترمربع باشد.

 • ظرفیت آسانسور پنج نفره

آسانسورهای پنج نفره از آسانسورهای چهار نفره کمی بزرگتر هستند که تحمل وزن تا 375 کیلوگرم را دارند.فضای لازم برای تعبیه این آسانسورها عرض 1100 در عمق 100 میلی متر است.درب های این آسانسورها برای باز و بسته شدن نیاز به عرض 800 میلی متر و ارتفاع 2000 دارد.

 • ظرفیت آسانسور شش نفره

برای آسانسور حمل مسافر شش نفره که در ساختمان‌های تقریبا کوچک استفاده می‌شود، ظرفیت اسمی چهارصد و پنجاه کیلوگرم است. مساحت کف کابین هم باید در بازه 1.17 تا 1.30 مترمربع قرار داشته باشد.

 • ظرفیت آسانسور هشت نفره

برای آسانسور هیدرولیکی هشت نفره، ظرفیت اسمی ششصد کیلوگرم است و سطح مفید اتاقک باید در بازه 1.45 تا 1.60 مترمربع باشد.

 • ظرفیت آسانسورهای حمل بار

در مورد آسانسورهایی که برای حمل بار و مسافر استفاده می‌شوند، چون فضایی که بار اشغال می‌کند زیاد است، باید سطح کابین بزرگتر از آسانسورهای صرفا نفربر باشد. مثلا ابعاد آسانسور برانکاردبر که در بیمارستان‌ها استفاده می‌شود با ابعاد برانکارد ویلچربر متفاوت است. به همین دلیل ابعاد آسانسور هیدرولیکی که برای حمل بار و انسان در نظر گرفته شده در جدول‌های جداگانه‌ای ارائه می‌شود.

در بررسی ابعاد آسانسور هیدرولیک، انتخاب سایز اتاقک (کابین) و یوک آن، اتصالات پیستون جک و کابین، ترمز ایمنی اتاقک، شیرهای محدودکننده و ترکیدگی، ترمز ایمنی گیره‌ای، ضربه‌گیر و ریل راهنما همه باید با توجه به حداکثر بار اعلام شده در جدول ایمنی آسانسور، مورد دقت قرار گیرند.

 • ظرفیت آسانسورهای برانکاردبر

از این آسانسورها در مراکز درمانی و بیمارستان ها استفاده می شود که مناسب برای جا به جایی برانکارد و تخت های بیمارستان مناسب است؛ابعاد مناسب برای آسانسورهای ویلچربر که مناسب جا به جایی بیماران سرپایی باشد 210 در 110 سانتی متر است؛درب های مناسب برای این نوع آسانسورها،درب هایی با حداقل اندازه 90 سانتی متر هستند.

ابعاد مناسب برای آسانسورهای تخت بر 240 در 140 سانتی متر است.درب های مناسب برای این نوع آسانسورها،درب هایی با اندازه 90 در 210 سانتی متر است تا تخت به راحتی از در عبور کند و فضای کافی برای عبور همراه نیز وجود داشته باشد.

آسانسورظرفیت(kg)ابعاد پیشنهادی کابین(Cm)ابعاد پیشنهادی چاه(Cm)
4 نفره30096*94160*125
6 نفره450112*112125*175
8 نفره600124*124150*190
تخت‌بر1600140*140270*210
برانکاردبر1000210*110140*175

سخن پایانی

امکان ساخت آسانسورهای هیدرولیک در اندازه و ابعاد مختلف باتوجه به نوع کاربرد و فضای موجود امکان پذیر است. انتخاب اندازه استاندارد آسانسور موجب عملکرد بهتر، طول عمر بیشتر و کاهش هزینه‌های تعمیر و نگه داری آسانسور هیدرولیک می شود. علاوه بر این موارد انتخاب اندازه درست جز اصول استاندارد برای نصب آسانسور هیدرولیک به شمار می رود.

تواناهیدرولیک آسانبر با همکاری با شرکت استارت الویتور ایتالیا وارد کننده انواع قطعات و تجهیزات آسانسور هیدرولیک می‌باشد که با سابقه چندین ساله آماده ارائه خدمات به مردم است.

 • آسانسور هیدرولیک چیست؟
 • در طراحی و ساخت آسانسور هیدرولیکی چه مواردی باید در نظر گرفته شود؟
 • انواع آسانسور هیدرولیک چیست؟
 • ظرفیت نامی آسانسور چقدر است؟

تماس با تواناهیدرولیک آسانبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در مقاله می خوانیم..

فرم پر کنید تا ما تماس بگیریم!

آخرین مقالات