آسانسور باربری

از بهترین و شناخته شده ترین آسانسور های باربری می توان به آسانسور باربری هیدرولیک اشاره کنیم؛آسانسورهای باربری از انواع آسانسورهای هیدرولیک هستند که از جک و پاوریونیت تشکیل شده‌اند؛در ادامه بیشتر با نوع عملکرد،نصب و سیستم فنی آسانسورهای باربری بیشتر آشنا می شویم…

انواع آسانسور هیدرولیک:

 • هوم لیفت (آسانسورهای خانگی)
 • آسانسورهای خودروبر
 • آسانسورهای ویلچربر
 • آسانسورهای باربری
 • آسانسورهای برانکاردبر
 • آسانسورهای تخت بر

و…

آسانسور باربری هیدرولیک

این آسانسورها که به آسانسورهای باربری نیز شناخته می شوند و ابعاد بزرگتری نسبت به آسانسورهای مسافربری دارند و از جک قوی تری برخوردارند.این آسانسورها برای جا به جایی اجسام و بارهایی با وزن بسیار بالا اما در فواصل کم تعبیه شده اند و مناسب برای مکان هایی هستند که نیاز به جا به جایی بارهای سنگین در طبقات کم دارند.

در طراحی این آسانسورها بر خلاف دیگر آسانسورها به دیزاین کابین توجهی نمی شود و توجه اصلی بر روی قدرت سیستم فنی آسانسور است. آسانسورهای باربری در ابعاد متفاوت نصب و تعبیه می شوند و مورد استفاده قرار می گیرند.هرچه وزن اجسامی که باید حمل شوند سنگین تر باشد،ابعاد آسانسور نیز بزگتر می شود.

آسانسورهای باربری دو نوع هستند:

 • با کابین مخصوص باربری
 • صورت کفی و حفاظ دار

 

عملکرد آسانسورهای هیدرولیکی باربر

عملکرد این آسانسور با دیگر آسانسورهای هیدرولیکی فرق چندانی ندارد؛با گردش جریان برق درون پاوریونیت،پمپ روشن می شود و نیروی لازم جهت به حرکت دادن روغن را تولید می کند و روغن را با فشار با کمک شلنگ های کنترل کننده روغن به درون جک می فرستد.با وارد شدن روغن به درون جک،جک باز می شود و آسانسور به سمت بالا حرکت می کند.در هنگام پایین آمدن آسانسور،روغن از جک خارج می شود و به درون پاورینت باز می گردد و با بسته شدن جک،آسانسور به سمت پایین حرکت می کند.

از آسانسورهای هیدورلیک باربر در کجا استفاده می شود؟

همانطور که گفته شد این آسانسورها برای مکان هایی مناسب هستند که فاصله بین طبقات کم باشد و اجسام جا به جا شده وزن زیادی داشته باشند؛به همین علت از این آسانسورها در مکان هایی مانند:

 • رستوران ها
 • انبارها
 • کارخانه ها
 • تعمیرگاه های ماشین
 • پارکنیگ های طبقاتی
 • پالایشگاه ها
 • ساختمان های مسکونی و برج ها

و … استفاده می شود.

تفاوت آسانسور هیدرولیک باربری با دیگر آسانسورها

شاید این سوال برای شما هم پیش بیاید که تفاوت آسانسورهای باربری با دیگر آسانسورها چیست؛این آسانسورها در سه عامل اساسی با دیگر آسانسورها متفاوت اند:

 1. ابعاد
 2. طراحی
 3. سیستم فنی
 4. نصب

آسانسورهای هیدرولیک باربری نسبت به آسانسورهای معمولی ابعاد بزرگتر و طراحی معمولی تری دارند و در برخی موارد  کابینی برای حمل بار تعبیه نمی شود و از صفحه ای افقی برای قرار دادن بار استفاده می شود؛ در صورتی که آسانسورهای حمل مسافر دارای کابین های شیشه ای(پانوراما) و طراحی های زیبا هستند.از دیگر تفاوت آسانسورهای هیدرولیک باربر با دیگر آسانسورها این است که این آسانسورها دارای جک قوی تری نسبت به باقی آسانسورها هستند زیرا وزن بیشتری را جا به جا  می کنند.

همچنین این آسانسورها در نصب نیز با یکدیگر متفاوت اند؛در هنگام نصب آسانسورهایی برای جا به جایی بارهای سبک یک جک از زیر یا از بغل به کابین متصل می شود؛اگر آسانسور تعبیه شده برای جا به جایی بارهای سنگین باشد دو جک از زیر (Double Indirect)  استفاده می شود؛این جک برای کمک اضافه (Extra Help) به کابین است.

بررسی تحمل وزن و سرعت آسانسورهای هیدرولیک باربری

آسانسورهای هیدرولیک باربری از جک بسیار قدرتمندی بهره مند هستند که توانایی جا به جایی بارهایی بین 1 الی 40 تن را دارند و به علت تحمل وزن بسیار بالا بهترین گزینه برای استفاده در کارخانه ها،تعمیرگاه ها،پارکینگ های طبقاتی و… هستند.

سرعت آسانسور هیدرولیک برابر با 0.3 متر بر ثانیه (m/s) است که در مقایسه با آسانسورهای مسافربر بسیار کم است و این به دلیل تمرکز اصلی بر روی جک آسانسور است و نه سرعت.همچنین سنگینی بار حمل شده باعث کندی آسانسور می شود.

قیمت آسانسورهای هیدرولیک باربری

قیمت آسانسورهای باربری با توجه به عوامل مختلفی قابل تغییر است؛از فاکتور هایی که در تغییر قیمت آسانسور باربر دخیل است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برند قطعات استفاده شده
 • ارتفاع باربر
 • محل نصب
 • زمان صرف شده
 • هزینه حفر چاه (در صورت نیاز)

و…

نحوه نصب آسانسورهای هیدرولیک باربری

فرایند نصب آسانسور باربری،فرایندی تخصصی است.قبل از نصب آسانسور باید متخصصان مربوطه و مسئول پروژه در محل حاضر شوند تا متراژ محیط،ارتفاع و… را دقیق اندازه گیری کنند.در مراحل بعدی نقشه اسکلت بندی آسانسور و قطعات مورد نیاز بررسی و انتخاب می شود و در مرحله پایانی آسانسور نصب می شود.

لازم به ذکر است که تمام مراحل باید زیر نظر افراد مجرب انجام شود تا خطری جان افراد را تهدید نکند و آسانسور از امنیت کامل برخوردار باشد.

آیا نصب آسانسور ملزم به وجود چاه است؟

اگر بعد از بررسی محیط، فضای مورد نظر برای نصب آسانسور نبود امکان حفر چاه توسط کارشناسان تایید شود می توان موتور آسانسور را در بغل دستگاه نصب است ولی لازم به ذکر است اگر آسانسور نصب شده برای جا به جایی بارهای خیلی سنگین باشد،حفر چاه امری ضروری است ولی اگر آسانسور باربری برای جا به جایی بارهایی با بار متوسط باشد نیاز به حفر چاه نیستید و می توانید موتور را در بغل دستگاه نصب کنید.

سخن آخر

آسانسورهای هیدرولیک باربری جزء آسانسورهای پرکاربرد هستند که مناسب برای جا به جایی بارهای سنگین در فواصل طبقاتی کم هستند؛نصب این آسانسورها به تخصص زیادی نیاز دارد و استفاده از قطعات مناسب در طول عمر مفید این آسانسورها نقش مهمی دارد؛توانا هیدرولیک آسانبر بهترین مرکز خرید قطعات آسانسور هیدرولیک است که با همکاری با شرکت استارت الویتور ایتالیا به شما امکان خرید قطعات و تجهیزات آسانسور هیدرولیک اعم از جک و پاوریونیت اصل و برند بدون تحریمات و مشکلات را ارائه می دهد.

برای اطلاع از قیمت و هزینه جک و پاوریونیت اصل برند ایتالیا و یا خرید قطعات آسانسور هیدرولیک می توانید با شماره های توانا هیدرولیک تماس بگیرید تا مشاوران ما شما را به بهترین روش راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در مقاله می خوانیم..

فرم پر کنید تا ما تماس بگیریم!

آخرین مقالات